Quick Specs
| Location: | Rockwell, NC |
| Stock Number: | KMTS-0283 |
| Trailer Type: | Horse Trailers |
| Color: | White |
| Length x Width: | 51' 612" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 24000 lbs |
| Payload: | 6965 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 24000 lbs |
| Empty Weight: | 17035 lbs |
| Payload: | 6965 lbs |
| Length: | 51' 612" |
| Width: | 8' 96" |
| Total Height: | 7' 84" |
| Interior Width: | 8' 96" |
Additional Information
| VIN: | 7J2GB6M35T1000283 |
| Stock Number: | KMTS-0283 |
| Year: | 2026 |
| Make: | smctrailers |
| Model: | L8616SSRTBT |
| Warranty: | 6 years |
Unit Details
Unit Specs
Calculate Payments



























