Quick Specs
| Location: | Rockwell, NC |
| Stock Number: | KMTS-5301 |
| Trailer Type: | Horse Trailers |
| Color: | White |
| Length x Width: | 21' 252" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9950 lbs |
| Payload: | 5298 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9950 lbs |
| Empty Weight: | 4652 lbs |
| Payload: | 5298 lbs |
| Length: | 21' 252" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 9' 108" |
| Interior Height: | 8' 96" |
Additional Information
| VIN: | 5HABL162XTN145301 |
| Stock Number: | KMTS-5301 |
| Year: | 2026 |
| Make: | homesteadertrailers |
| Model: | 316SB |
| Warranty: | 3 years |
Unit Details
Unit Specs
Calculate Payments














