Quick Specs
| Location: | Rockwell, NC |
| Stock Number: | KMTS-0739 |
| Trailer Type: | Horse Trailers |
| Color: | White |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 3955 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Empty Weight: | 12045 lbs |
| Payload: | 3955 lbs |
| Interior Height: | 7.5' 90" |
| Interior Width: | 8' 96" |
Additional Information
| VIN: | 7J2GB3J28T1000739 |
| Stock Number: | KMTS-0739 |
| Year: | 2026 |
| Make: | smctrailers |
| Model: | L8315SRKCE 3H |
| Warranty: | Manufacturer Warranty |
Unit Details
Unit Specs
Calculate Payments




















