K&M Trailer Sales LLC
Quick Specs
| Location: | Rockwell, NC |
| Stock Number: | KMTS-16624 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5425 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1575 lbs |
| Payload: | 5425 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 10K |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | Folding Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 5WFBU1626SD016624 |
| Stock Number: | KMTS-16624 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Mission Trailers |
| Model: | 2025 Mission 7x16 Utility Trailer |
| Warranty: | 5 years |
Unit Details
- All-Aluminum Construction
- 2″x5″ Subframe Tubing
- 24″ O/C Floor Crossmembers
- 1500# Wheel Jack
- Torsion Ride Braked Axles
- Adjustable Perimeter Track for Easy Install Options
- Integrated Rear Ramp with Beveled Edge
- 4-Piece Extruded Hinge System
- 7-Way Round Power Connection
- Extruded Aluminum Decking
- Fixed Aluminum Side Rail Kit
- Easy Removable Aluminum Fenders
- 2″ Straight Pull Coupler
- (2) 7800# Safety Chains
- 5-Year Limited Warranty
K & M Trailer Sales cannot accept any responsibility or liability for errors, omissions, or manufacturing variations.
Unit Specs
Calculate Payments

