K&M Trailer Sales LLC
Quick Specs
| Location: | Rockwell, NC |
| Stock Number: | KMTS-1388 |
| Trailer Type: | Horse Trailers |
| Color: | Red |
| Length x Width: | 41.83' 501.96" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| Length: | 41.83' 501.96" |
| Width: | 8' 96" |
| Interior Height: | 7.5' 90" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
| Frame Type: | Aluminum |
| Ramp: | Ramps |
| Has Living Quarters?: | Yes |
| Horse / Stock Type: | 3 |
| 360 Tour: | https://kuula.co/share/collection/7M66c |
| Living Quarters: | Yes |
Additional Information
| VIN: | 1H96H332921051388 |
| Stock Number: | KMTS-1388 |
| Year: | 2002 |
| Make: | Hart Trailers |
| Model: | 3H |
| Warranty: | No Warranty |
The 2002 Hart Trailers 3H, located in Rockwell, NC, is a robust companion for your equestrian adventures. As a used horse trailer, it’s in good working order, ready to serve its next owner with reliability and style. The vibrant red color and sleek aluminum frame not only ensure a striking appearance but also promise durability and ease of maintenance.
This trailer’s practical features include a 15′ Jimco custom interior and a mid-tack, 3 stalls with flow-through dividers providing ample space for three horses. The interior height of 7.5 feet allows for a comfortable and safe transport of your animals. Equipped with a dependable gooseneck hitch and hydraulic jack, it enhances towing stability and convenience. The inclusion of an aluminum ramp offers smooth loading and unloading scenarios, making this trailer a smart choice for those looking for efficiency and safety.
- 15′ Living Quarters
- Mid-tack
- 4000 watt genirator
- Electric over hydraulic brakes
- Large propane tanks
- Hardwood interior
- All Aluminum frame
- Hay Rack
- So much more a must-see!!
Whether you are heading to a show or transporting livestock, the Hart Trailers 3H is engineered to meet your needs. Visit us in Rockwell, NC, or call 704-209-3514 to check availability.





































